Grayscale'in Bitcoin fonunda aylar sonra ilk olay

Grayscale Investments, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için ilk pozitif net giriş gününü elde etti. Bu, Bitcoin'in Ocak ayında borsada işlem gören bir fona (ETF) dönüşmesinden bu yana yaklaşık dört ay süren sürekli çıkışların ardından geldi.

Farside verilerine göre Grayscale'in GBTC'si, 11 Ocak'ta 11 spot Bitcoin ETF'sinin piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 17,5 milyar dolarlık bir çıkış gördükten sonra 3 Mayıs'ta 63 milyon dolarlık bir giriş gördü.

Şu ana kadar bildirilen diğer fonların yanı sıra Franklin Templeton'ın Bitcoin ETF'si (EZBC), 60,9 milyon dolarla bugüne kadarki en yüksek girişini kaydetti.

Bu arada, günün en büyük girişine 102,6 milyon dolarla Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) liderlik ederken onu 33,5 milyon dolarla Bitwise Bitcoin Fund (BITB) ve 33,2 milyon dolarla Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO) izledi.

Grayscale'in GBTC'si ilk giriş gününü 3 Mayıs'ta kaydetti. Kaynak Farside

Kripto topluluğu, fonların geri dönüşünün Bitcoin (BTC) fiyatını nasıl etkileyebileceğini tartışıyor.

Kripto para yatırımcısı DivXman, takipçilerine GBTC'nin tüm spot Bitcoin ETF'leri üzerindeki satış baskısının “birincil kaynağı” olduğunu ancak “gelgitlerin” değişebileceğini söyledi.

DivXman 3 Mayıs'ta 20.800 X takipçisine yaptığı açıklamada, “Bu, ETF'lerin toplu olarak madencilerin yaratabileceğinden daha fazla BTC satın alması nedeniyle satış baskısında önemli bir azalma ve talepte daha fazla artış anlamına geliyor” dedi.

Kripto para tüccarı Jelle, aynı gün 80.300X takipçisine Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesinin ufukta olduğunu tahmin etti.

“Grayscale'in ETF'sine 60 milyon dolarlık giriş oldu. Yarılanma düşüşü sona erecek ve Bitcoin yakında 6'yı takip edecek.”

Bu arada kripto para tüccarı Jordan Lindsey, Bitcoin'in fiyatına işaret ederek habere yanıt verdi ve Bitcoin'in “hem çıkışlara hem de girişlere açıkça yanıt verdiğini” söyledi.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin fiyatı son 24 saatte %4,91 oranında artarak yayınlandığı sırada 62.840 dolara ulaştı.

Bitcoin, 58.926 dolarlık temel destek seviyesinin altında işlem gördükten sonra toparlandı. Kaynak CoinMarketCap

Grayscale'in 11 Bitcoin spot ETF'sinin piyasaya sürülmesinden bu yana devam eden çıkışlarına çeşitli faktörler katkıda bulundu. Bunun bir nedeni GBTC'nin mevcut diğer ETF'lere kıyasla yüksek ücretleridir. GBTC'nin ücreti %1,5 olarak belirlenirken diğer ETF'lerin ücretleri %1'in altındadır.

Şu anda en ucuzu %0,19 komisyonla Franklin Templeton. Bir diğer önemli faktör ise iflas eden kripto firmaları FTX ve Genesis'in alacaklılara borcunu ödemek için büyük miktarda GBTC hissesi satması.

6 Nisan'da Cointelegraph, Genesis'in 32.041 Bitcoin satın almak için yaklaşık 36 milyon GBTC hissesini 2,1 milyar dolara sattığını paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir