Grafik (GRT) nedir ve nasıl çalışır?

The Graph kripto para birimi (GRT) nedir?

Graph, kullanıcıların blockchain ağlarından veri sorgulamasına olanak tanıyan ve DApp geliştirmeyi basitleştiren merkezi olmayan bir indeksleme sistemidir.

Graph, Google'a benzer şekilde indeksleme ve sorgulama için tasarlanmış Ethereum blockchain üzerinde barındırılan açık kaynaklı bir protokoldür. Kullanıcılar tarafından aranabilmesi için diğer blok zincirlerden verileri toplar, düzenler ve saklar.


The Graph'ın kullanılması, geliştiricilerin blockchain ağlarındaki verilere hızlı bir şekilde erişmesine ve bunları analiz etmesine olanak tanıyarak merkezi olmayan uygulamaların (DApp'ler) oluşturulmasını kolaylaştırır. GRT, The Graph'ın kullanıcıların sorgulamak için ödediği yerel para birimidir.


Graph'ın merkezi olmayan indeksleme protokolü, alt grafikler olarak bilinen açık kaynaklı uygulama programlama arayüzlerini (API'ler), kullanıcının sorgusuna dayalı olarak küresel bir blockchain grafiği içindeki verileri düzenleyen indeksleri kullanır.


Alt grafikler içe aktarılabilir ve geliştiricilerin verileri hızlı ve verimli bir şekilde sorgulamak için GraphQL'i (The Graph tarafından kullanılan dil) kullanmasına olanak tanır. Graph'ın merkezi olmayan ağı, güvenli ve şeffaf işlemlere olanak tanıyan dağıtılmış bir defter sistemi olan blockchain teknolojisi tarafından desteklenmektedir.


Graph, geliştiricilere merkezi olmayan ağlarda depolanan ve doğrudan sorgulanması kolay olmayan verilere erişmek ve bunları sorgulamak için basitleştirilmiş bir arayüz sağlayarak merkezi olmayan ağlarda DApp'lerin oluşturulmasını hızlandırmaya yardımcı olur.


The Graph'ın kullanım örneklerinden biri, büyüyen merkezi olmayan finans (DeFi) alanıdır. DeFi uygulamalarında kullanılan blockchain ağ verilerine geliştirici erişimini iyileştirir.
Kullanıcılar ayrıca GRT'yi blockchain sistemlerinde depolanan benzersiz dijital varlıklar olan misli olmayan tokenler (NFT'ler) oluşturmak için de kullanabilirler. Geliştiricilerin bu verilere erişmesini kolaylaştıran The Graph, NFT pazaryerlerinin ve NFT ile ilgili diğer uygulamaların geliştirilmesini teşvik ediyor.

GRT'nin tarihi

2018'de piyasaya sürülen The Graph, geliştiricilerin blockchain verilerine erişmesi için kullanıcı dostu bir cüzdan ve platform sağlayan merkezi olmayan bir ağdır.

Graph, Jannis Pohlmann, Yaniv Tal ve Brandon Ramirez tarafından geliştirilen, sektörde nispeten yeni bir oyuncudur (2018'de kuruldu). Amaçları, blockchain ağlarındaki geliştiricilere kolay veri erişimi ve sorgulama olanağı sağlayan merkezi olmayan bir sistem oluşturmaktı.

Artık Edge & Node olarak bilinen Graph Protokol Incorporation, Graph ekosistemini kavramsallaştırdı ve geliştirdi. Projenin token'ı 2020'nin sonlarına kadar ana ağda yayınlanmadı. Bu, protokolün resmi lansmanı oldu ve geliştiricilerin farklı blockchain ağlarında alt grafikler oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıdı.

Ana ağın lansmanının ardından The Graph, DeFi topluluğu arasında geniş çapta ilgi gördü ve benimsendi. Birçok büyük DeFi projesi, kullanıcıların zincirdeki verilerine erişmesini kolaylaştırmak için The Graph'ı benimsedi.

Graph Wallet, GRT tokenlarını saklamanın ve yönetmenin kullanışlı ve güvenli bir yoludur. Kullanıcılar, iOS ve Android cihazlarla uyumlu Graph Wallet'ı kullanarak GRT tokenlarını saklayabilir, gönderebilir ve alabilir ve bunu GRT'yi kabul eden DApp'lerle etkileşimde bulunmak için kullanabilir.

The Graph'ta desteklenen ağların sayısı sürekli artıyor ve bu da kullanım senaryolarının türlerinde daha fazla esneklik sağlıyor. Ayrıca The Graph, Chainlink ve Uniswap dahil olmak üzere birçok büyük blockchain projesiyle de işbirliği yaptı.

Grafik (GRT) nasıl çalışır?

Graph (GRT), DApp'ler oluşturan geliştiricilere indeksleme ve sorgulama seçenekleri sunan, birden fazla kullanım senaryosuna ve açık, topluluk odaklı bir ekosisteme sahip, merkezi olmayan bir kripto para birimidir.

Graph, blockchain verilerinin daha verimli sorgulanmasını kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini ve gelişmiş bir indeksleme protokolünü kullanır. Birincisi, DApp'lerin akıllı sözleşme işlemleri yoluyla Ethereum'u verilerle beslemesine olanak tanıyor. Özellikle Graph, her bir API'den gelen verileri detaylandırmak için GraphQL teknolojisini kullanır.
Grafik düğümleri veri toplamanın ilk aşamasını gerçekleştirir. Bunlar ağın omurgasıdır ve akıllı sözleşmeleri tararlar. Graph, her API'nin verilerini daha ayrıntılı tanımlamak için GraphQL teknolojisini kullanır.

Ethereum yalnızca temel verileri doğrudan CryptoPunks gibi karmaşık NFT'leri ve Uniswap gibi akıllı sözleşmeleri içeren projelerden almanıza izin verecektir.
Grafik API'si veya indekslenmiş alt grafikler, blok zincirini sorgulamak ve daha karmaşık verileri daha hızlı, verimli bir şekilde ve merkezi olmayan yönetim için güvenlik özelliklerinden ödün vermeden almak için kullanılabilir.

Graph protokolü, Graph ağından talep edilen verileri alt grafikler halinde ayrıştırıp saklar ve ardından sonuçları hemen talep eden uygulamaya gönderir. The Graph açık kaynak yazılıma dayandığından kullanıcılar The Graph Explorer portalını kullanarak platformun alt grafiklerine göz atabilirler.

Grafik Gezginine genel bakış

Graph ekosistemindeki altı önemli oyuncu, alt grafikleri kullanarak verilere erişmek ve bunları düzenlemek için birlikte çalışır. Onlar içerir:

  • Tüketiciler: DApp'ler oluşturmak için verilere ihtiyaç duyan geliştiriciler. Bir sorgu ücreti öderler ve veriler için bir sorgu gönderirler.
  • Dizin oluşturucular: Düğüm operatörleri, rapor edilen alt grafikleri indekslemek ve sorgulamakla görevlidir ve GRT'leri paylaştırmaları gerekir.
  • Yetki verenler: GRT'yi indeksleyicilere devrederek düğüm kurmadan ağ yönetimine katkıda bulunun.
  • Küratörler: The Graph'ın yüksek kaliteli indeksine hangilerinin dahil edileceğini belirleyen alt grafik geliştiricileri.
  • Balıkçılar: Ağdaki sorgulara verilen yanıtların doğruluğunu doğrulayan katılımcılar.
  • Denetçiler: Dizin oluşturucunun kötü amaçlı etkinliğe karışıp karışmadığının belirlenmesine yardımcı olun. Merkezi olmayan yönetim hakemleri atar.

Bu katılımcılar, katkıları karşılığında ağdan ödeme kazanabilirler, ancak bunu yalnızca GRT stake ettikten sonra yapabilirler. GraphQL şu anda yakın gelecekte daha fazla ağın kullanılabilir olacağı beklentisiyle Ethereum, InterPlanetary Dosya Sistemi ve Yetki Kanıtı (PoA) ağları üzerindeki uygulamaların geliştirilmesine ve kullanılmasına olanak sağlıyor.

Grafik hangi sorunları çözüyor?

Graph, topluluk odaklı bir yönetim modeli, güvenlik ve şeffaflığın yanı sıra blockchain verilerinin indekslenmesini ve sorgulanmasını otomatikleştiren merkezi olmayan bir indeksleme protokolü sağlar.

Graph, süreci otomatikleştiren merkezi olmayan bir indeksleme protokolü sağlayarak blockchain verilerinin merkezi indekslenmesi ve sorgulanması sorununu çözer. Blockchain verilerinin indekslenmesini ve sorgulanmasını daha verimli hale getirerek geliştiricilerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlar.


GRT sahipleri, merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) aracılığıyla The Graph Network'ün yönetimine katılabilirler. Bu, geliştiricilerin ve katkıda bulunanların, The Graph'ın indeksleme ve sorgulama çözümlerini kullanarak ağı merkezi olmayan ve topluluk odaklı tutarak ağı etkileyen kararlar almasına olanak tanır.


Ayrıca, tüm düğümlere dağıtıldığı için The Graph, merkezi dizinlerin ulaşamayacağı güvenlik ve şeffaflık sunar. Blockchain verileri merkezi olmayan bir ağ üzerinde indekslendiğinden ve arandığından, siber suçluların sistemi tehlikeye atma şansı çok azdır.

Grafik nasıl kullanılır?

Kullanıcılar, geliştiricilerin alt grafikler oluşturabildiği, tüketicilerin verilere erişebildiği ve GRT'nin kripto para birimi borsalarında satılabildiği Graph Explorer aracılığıyla The Graph'a erişebilir.
Grafiğin nasıl kullanılacağına ilişkin adımlar şunlardır:

  • Kullanıcıların ve geliştiricilerin Graph Network ile etkileşime girmesine olanak tanıyan bir kullanıcı arayüzü olan Graph Node veya Graph Explorer gibi bir kitaplık veya yazılım yükleyin.
  • Bir sonraki adım hangi alt grafiğin sorgulanacağını belirlemektir.
  • Sorgulanacak alt grafiği belirledikten sonra kullanıcılar kendi sorgularını tanımlayabilirler.
  • Artık sorgu tanımlandığına göre kullanıcılar alt grafiği sorgulamak için Grafik Düğümünü kullanabilir. Graph, geliştiricilerin alt grafikler oluşturmak ve yayınlamak için kullanabileceği açık kaynaklı bir yazılıma sahiptir.

Grafik ağındaki alt grafikler

Kullanıcılar, Graph Network ile entegre merkezi olmayan uygulamalarda veri arayabilir ve verilere erişebilir. Ayrıca, GRT ticaret çiftleri sunan kripto para borsalarında GRT ticareti yapabilirler, böylece diğer kripto para birimleri gibi GRT tokenlarının ticaretini yapabilirler.

The Graph (GRT) nasıl satın alınır?

Kullanıcılar, bir hesap açarak ve GRT işlem çiftleri sunan bir kripto para borsasında satın alma emri vererek The Graph'ı (GRT) satın alabilirler.


Kullanıcılar, Binance veya Coinbase gibi GRT ticaret çiftleri sunan bir kripto para borsasında hesap açarak The Graph'ı (GRT) satın alabilirler. Daha sonra hesaba para yatırın, GRT işlem çiftini bulun ve GRT tokenleri için bir satın alma emri verin. Satın alma siparişi işlendikten sonra GRT tokenleri borsanın hesabına aktarılacaktır.


Sipariş onaylandıktan sonra borsa işlemi tamamlayacaktır. Kullanıcı bir piyasa emri verirse işlem neredeyse anında mevcut piyasa fiyatından gerçekleştirilir. Ancak kullanıcının limitli emir vermesi durumunda satın alma ancak piyasa belirlenen fiyata ulaştığında gerçekleşecektir. Satın alma siparişi işlendikten sonra GRT tokenleri borsanın hesabına aktarılacaktır.

The Graph (GRT) iyi bir yatırım mıdır?

Dijital para piyasasının değişken ve kontrolsüz doğası nedeniyle, yatırım yapmadan önce The Graph'ın (GRT) kullanımını, benimsenmesini ve risklerini tam olarak anlamanız ve durum tespiti yapmanız önemle tavsiye edilir.


The Graph kripto para biriminin (GRT) popülaritesi Aralık 2020'deki lansmanından bu yana arttı. Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi GRT'ye yatırım yapmadan önce kapsamlı araştırma yapmak önemlidir.


GRT'nin finansal potansiyelini değerlendirirken dikkate alınması gereken faktörlerden biri de uygulamasıdır. Geliştiricilerin blockchain verilerine kolayca erişmesine ve indekslemesine olanak tanıyan GRT, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için vazgeçilmez bir araçtır.


Uniswap, Aave ve Compound gibi en popüler blockchain uygulamaları The Graph Network'ü kabul ediyor. Bu, platforma yönelik gelecekteki talep için iyiye işarettir. Çalışan tabanı da dikkate alınmaya değer. The Graph'ın kurucusu blockchain endüstrisinde geniş bir deneyime sahip ve şirket, hedeflerini gerçekleştirme yeteneğini zaten kanıtladı.


Benzer şekilde ekip, büyük risk sermayesi firmalarından fon alarak The Graph Network'ün geliştirilmesine devam edecek mali desteğe sahip olduklarını kanıtladı. Her ne kadar çekici olsalar da, dijital para birimlerine yatırım yapmanın doğasında olan riskleri anlamak kritik önem taşıyor. GRT'nin değeri oldukça spekülatiftir ve ani piyasa dalgalanmalarına tabidir.
Kripto para birimi endüstrisinin aslında birçok ülkede düzenlemeye tabi olmadığı göz önüne alındığında, düzenleyici kaygılara da dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, her yatırımda olduğu gibi, kapsamlı bir araştırma şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir