Günlük üretim %99 düştü.

Bitcoin'de günlük olarak çıkarılan yeni rune sayısı son altı gün içinde 250'nin altına düştü; Pazartesi günü çıkarılan 157 rune, Nisan sonundaki zirveye göre %99'luk bir düşüşe işaret ediyor.

RUNES.IS tarafından oluşturulan Dune Analytics kontrol paneline göre, bu düşüş, 26 Nisan'dan 30 Nisan'a kadar her gün ortalama 14.700 yeni rünün çıkarıldığı ve bir hafta sonra 26 Nisan'da her gün 23.061 yeni rünün çıkarıldığı son derece başarılı bir serinin ardından geldi. öğle yemeği.

20 Nisan'dan bu yana Bitcoin'de yeni günlük runeler çıkarılıyor. Kaynak: Kumul analizi

Runes, Bitcoin'in 20 Nisan'daki dördüncü yarılanmasıyla aynı zamanda başlatılan yeni bir token standardıdır. Protokol, memecoin ve NFT meraklılarının en sevdikleri sanat eserlerini, görselleri, sesleri ve videoları Bitcoin ağına getirmelerine olanak tanıyor.

Runes, başlangıçta son yarılanmanın etkisini hafifletmek isteyen Bitcoin madencileri için güzel bir gelir artışı sağladı.

Ancak 13 Mayıs'ta çıkarılan 157 rune, Bitcoin madencilerine yalnızca 3.835 dolarlık işlem ücreti sağladı. Bu, madencilerin Nisan ayı sonunda her gün aldığı yüzbinlerce dolardan çok daha az.

Runes'ın 20 Nisan'da piyasaya sürülmesinden bu yana Bitcoin madencilerine toplam 4,5 milyon dolarlık işlem ücreti ödendi. Bu da günde yaklaşık 189 dolara denk geliyor.

Şu ana kadar Bitcoin üzerine toplam 91.200 rune kazındı.

Rünler hala işlemlerin büyük bir kısmını oluşturuyor

Çıkarılan rune sayısındaki düşüşe rağmen Mayıs ayında Magic Eden, OKX, Ordinals Wallet ve UniSat gibi piyasalarda işlemlerin çoğunluğunu işlemler oluşturmaya devam etti.

13 Mayıs itibarıyla Runes Protokolü temel istatistikleri. Kaynak: X

Binance Research'e göre Runes, blok alanını ana rakibi BRC-20'lerden daha verimli kullanmayı amaçlayan Ordinal'in mucidi Casey Rodarmor tarafından piyasaya sürüldü.

BRC-20'lerden farklı olarak rune'lar, Bitcoin'in harcanmamış işlem çıktısı (UTXO) modeliyle uyumludur ve UTXO'lar, runeler gibi keyfi olarak değiştirilebilen tokenların bakiyelerini tutabilir.

Ancak Rodarmor yakın tarihli bir röportajda runelerin “finansın geleceği” olmadığını, daha ziyade Bitcoin'de eğlenmek için kullanılabilecek bir şey olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir