Gürcistan: AB üyeliği bizim için öncelik

Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze, başkent Tiflis'te düzenlenen “Avrupa Günü” töreninde konuştu.

Ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ile devam eden entegrasyon sürecine değinen Kobakhidze, şöyle konuştu: “Elbette yolumuz sadece Avrupa Birliği'nden geçiyor ve temel dış politika önceliğimiz 'Avrupa Birliği'ne katılımdır. Dedi.

Kobakhidze, Gürcistan'ın AB değerlerinin daha da güçlenmesine ve gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını vurgulayarak, “Gürcistan'ın Avrupa Birliği'ne üye olması için elbette her şey yapılıyor.” dedi.

Gürcistan'ın demokrasi, hukukun üstünlüğü ve ekonomik kalkınma gibi konularda AB'ye aday ülkeler arasında lider konumda olduğunu belirten Kobakhidze, şöyle konuştu: “Gürcistan'ın yakın gelecekte, en geç 2013 yılında mutlaka Avrupa Birliği'ne üye olacağına inanıyorum. 2030.” değerlendirmesini yaptı.

AB-Gürcistan ilişkileri

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlığına kavuşan Gürcistan, 1991-1992 yıllarında Avrupa ülkeleriyle yeniden ilişkiler kurmaya başladı.

1996 yılında Lüksemburg'da AB ile Gürcistan arasında bir ortaklık ve işbirliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşma 1999 yılında yürürlüğe girdi. AB, 2017 yılında Gürcistan vatandaşlarına vize serbestisi sağladı.

Gürcistan 2022'de hızlı AB üyeliğine başvurdu. AB, Gürcistan'a 2023'te “aday” statüsü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir