İngiltere: Oy verme merkezi yetkilileri, kimliğini unutan Boris Johnson'ın oy kullanmasına izin vermedi

Oy verirken kimlik belgesi ibraz etme uygulaması 2022 yılında kendi hükümeti tarafından uygulamaya konuldu.

REKLAM

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün yapılan yerel seçimlerde fotoğraflı kimlik belgesini getirmeyi unuttuğu için sandıktan çıkarılmıştı.

Sky News'e göre Johnson, daha sonra geçerli bir kimlikle tekrar sandık başına gitti ve Güney Oxfordshire polis komiseri seçimi için oy kullandı.

Oy vermek için fotoğraflı kimlik gerektiren yeni kurallar Johnson hükümeti tarafından 2022 Seçim Yasası'nda getirildi.

Geçerli kimlik belgeleri nelerdir?

Pasaportlar, ehliyetler, yaşlılar veya engelliler için otobüs biletleri ve Londra toplu taşıma araçları için Oyster 60+ kartları da dahil olmak üzere 22 farklı kimlik türü kabul edilmektedir.

Kayıtlı seçmenler ayrıca seçmen kimlik bilgisi olarak bilinen ücretsiz bir belge talep edebilirler.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren kurallar uyarınca ilk kez Mayıs 2023 yerel seçimlerinde seçmenlerin kimlik ibraz etmesi zorunlu hale geldi.

Seçim Komisyonu'na göre İngiltere'de geçen yıl yapılan yerel seçimlerde yeni kurallar nedeniyle yaklaşık 14 bin kişi oy kullanamadı.

Sayımı henüz tamamlanmayan bu yılki seçimlere ilişkin veriler henüz açıklanmadı.

İşçi Partisi yerel seçimlerde zafere doğru ilerliyor

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin ülkede yapılacak yerel seçimlerde mağlup olması, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin ise büyük bir başarı elde etmesi bekleniyor.

Güney Blackpool bölgesinde Muhafazakar Milletvekilinin yolsuzluk davası sonrasında istifasının ardından yapılan ara seçimde, İşçi Partisi adayının bölgenin yeni temsilcisi seçilmesi İşçi Partisi'nin zafer beklentilerini güçlendirdi.

Dört yıl süreyle görev yapacak belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve emniyet komiserlerinin seçildiği yerel seçimler, bu yıl içinde yapılması beklenen genel seçimler öncesinde seçmenlerin oy renginin önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir