Türkiye'de konu uygulaması kapatıldı

Geçtiğimiz ay Rekabet Kurulu, Instagram Konuları ve uygulamalarına bağlantı verilerek hakim durumun kötüye kullanıldığı iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında Meta hakkında ihtiyati tedbir kararı çıkarmıştı. Bu bağlamda Threads'e bugünden itibaren Türkiye'den ulaşılamayacaktır.


Türkiye'deki ilk yılını tamamlayamadı

Temmuz 2023'te dünya çapında kullanıma sunulan Threads, yalnızca 2 saat içinde 2 milyon kullanıcıya ulaştı. Uygulama 5. günün sonunda 100 milyon kullanıcı sayısını aştı. Daha sonra yavaşlayan bir büyüme hızı sergileyen Threads'in şu anda aylık 150 milyon civarında aktif kullanıcısı var. Bugünkü konu kapanışı ile uygulamanın Türkiye'deki erişimi ilk yılı dolmadan kapatılacaktır.


Rekabet Kurulu Kararı

Geçtiğimiz ay Rekabet Kurulu, Instagram Konuları ve Uygulamalarını birbirine bağlayarak hakim konumunu kötüye kullandığı şüphesiyle Meta Platforms, Inc. hakkında soruşturma başlatmıştı. (Meta) hakkında ihtiyati tedbir kararı çıkardı.

Kolej'den karara ilişkin yapılan açıklamada, Meta'nın, Instagram hesapları üzerinden Threads profilleri oluşturan kullanıcılardan gelen verileri, kullanıcılara onay seçeneği sunmadan birleştirmesinin, soruşturma sonuçlanana kadar telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açacağı ve söz konusu şirketin kapsamlı soruşturma başlattığı belirtildi. ve uzun yıllardır piyasada faaliyet göstermesi sayesinde detaylı veri toplama.

Açıklamada, şirketin kullanıcı tabanının büyüklüğü ve çeşitliliğinin Meta hizmetlerini reklam verenler açısından cazip hale getirdiği, bu durumun Meta'nın hizmetlerin geliştirilmesine daha fazla kaynak ayırmasına olanak sağladığı ve rakiplerin reklam verenlere, dolayısıyla finansal kaynaklara erişimini zorlaştırdığı belirtildi. Faaliyetlerinin pazara girişte engel oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada, Meta'nın sunduğu temel hizmetler ve ilgili hizmetlerle bir ekosistem olarak faaliyet gösterdiği, bunun da Meta'nın her hizmetten elde ettiği güç ve bilgi birikimini başka bir hizmete aktarmasına ve pazar gücünün artmasına olanak sağladığı belirtiliyor.

Öte yandan Meta'nın, Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden toplanan verileri birleştirerek sosyal ağ hizmetleri ve çevrimiçi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara girişte engel oluşturduğu daha önce tespit edilmişti. ve bazı yükümlülükler getirildi.


“Threads'ı en kısa sürede Türkiye'deki insanlara geri getirmeyi umuyoruz.”

Meta'nın konuyla ilgili geçen ay yaptığı açıklamada, “Bu ihtiyati tedbir kararına katılmasak da, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve Yarışma'nın bu geçici kararına karşı çıkacağız. Yetki: Tedbir kararı, Threads'in Türkiye'de geçici olarak durdurulmasına izin vermiyor.” “Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads'i mümkün olan en kısa sürede Türkiye'ye yeniden sunmayı umuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir