Uzmanlar Uyarıyor: 'Fonksiyonel Dondurma' Nedir? – Son dakika hayatı, dünya haberleri

Bazen alarmınız çaldığında tekrar yatmak istersiniz ama yapabileceğiniz tek şey günü en iyi şekilde değerlendirmektir.

Biz insanlar, içimizde bir fırtına estiğinde bile sakin görünme yeteneğine sahibiz ve uzmanlar bunu mükemmel şekilde tanımlayan bir terim icat etti.

Travmatik bir durumda dövüşmek, kaçmak, donmak VEYA Göndermek Hepimiz bu tepkileri hissetmişizdir ama bu duygular eninde sonunda geçer… bazı insanlar 'donmak'Zihniyetine takılıp kalıyor.

“FONKSİYONEL DONMA” NE DEMEKTİR?

Birinin işlevsel olarak engellenmiş modda olduğunu söylemek zordur çünkü genellikle başkalarına oldukça sakin görünür ve günlük görevlerini sorunsuz bir şekilde tamamlar. Bu yüzden bu duyguya “işlevsel dondurma modu” adı verildi.

Bu durumu yaşayanlar Danışma listesiHer ikisine göre 'yorgun ve heyecanlı' Ne hissettiklerini anlattılar; Bu hem yüksek düzeyde kaygı hem de bir şeyler yapma konusunda isteksizlik anlamına gelir.

SEMPTOMLAR NELER?

İşlevsel donma modunda olduğunuzun işaretleri arasında sürekli olarak düşük düzeyde kaygı, izolasyon arzusu, kendinize bakma konusunda motivasyon eksikliği, erteleme, yorgunluk ve duygularınızdan ve dünyadan kopmuş hissetme yer alır. Semptomları tespit etmek zor olsa da beyninizin kendini korumak için ne zaman “donma” moduna geçtiğini fark etmeye çalışın.

“Bedenin gizli dili” kitabının yazarı Jennifer Mannİkincisi bu zihniyetten çıkmak mümkün ama ilk adım bunu anlamaktır. Stilistle konuşan Mann şunları söyledi: “Sinir sistemimiz modern yaşamın hızlı temposuna ayak uyduracak şekilde gelişmediği için beynimiz bu bilgi akışını bir tehdit olarak algılayıp koruyucu önlem olarak kendini kapatabilir.” dedi.

İşlevsel dondurma modunda takılıp kalırsanız, bu durumdan kurtulmak için şu kullanışlı ipuçlarını deneyebilirsiniz:

HUM

Halihazırda yakalanmış bir melodiyi mırıldanmanın basit zevkinden daha iyi çok az şey vardır, ancak donmuş bir duruma kayıyormuş gibi hissediyorsanız, bunun sizi gerçekten sakinleştirebileceğini biliyor muydunuz? Mann'a göre uğultu ve diğer somatik uygulamalar, vücudun “dinlenme ve sindirim” tepkisini kontrol eden vagus sinirini uyarıyor. Kısa egzersizler çeşitli sakinleştirici hormonların ve nörotransmitterlerin salınımını tetikleyebilir. Bu bizi bunalmış durumda tutan stres hormonu kortizolü azaltır. Mann, en iyi efektler için alçak perdeden bir “voo” sesi mırıldanmayı öneriyor.

YALNIZ AYAK SEYAHAT

Zihinsel bir karmaşa içinde olduğunuzda yapmak isteyeceğiniz son şey ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarmaktır, ancak işlevsel dondurma modunda olanlar için çıplak ayakla yürümek çok yararlı olabilir. Ayaklarınızı serin, sert zemine koymak ve kendinize nefes almasına izin vermek aslında sizi sakinleştirebilir ve dikkatinizi tekrar bedeninize getirebilir.

'Topraklama' Olarak bilinen bu teknik sinir sisteminizi sakinleştirir çünkü dünyayı ayaklarınızın altında hissetmek sizi şimdiki ana geri getirir. Mann, “Çim veya kum gibi doğal yüzeylerde bilinçli olarak çıplak ayakla yürüdüğümüzde beynimiz, ayaklarımızdaki binlerce sinir ucunda bulunan duyu reseptörleri tarafından uyarılır.” Diyor.

VURMA

Sürekli dokunmak sinir bozucu görünebilir ancak işlevsel sıkışmışlık modunda olanlar için bir kaçış olabilir. Mann'a göre duygusal özgürlük tekniklerini (EFT) kullanmak, paniklediğinizde sinir sisteminizi etkisiz hale getirmenize yardımcı olabilir. Bu tekniğin akupunktura benzer şekilde çalıştığını ancak ince iğneler olmadığını açıkladı.

Yazar, “Deri de bir organdır ve beyne bağlanan birçok sinir ucuna sahiptir. EFT dokunuşu, akupunkturda kullanılan enerji ve meridyen sistemine dayanır ve burada beynin belirli bölgelerine dokunarak beynin limbik sistemine sakinleştirici mesajlar göndeririz. parmaklarla deri.” dedi.

KAYNAĞI BULMAK

Yaşamınızda olumlu zihniyetinizi tamamen raydan çıkarabilecek pek çok sorun ortaya çıkabilir; bu nedenle yaşamınızdaki potansiyel stres kaynaklarını çözmek, başlamak için iyi bir yerdir. İşlevsel dondurma moduna girmenize neden olan altta yatan bir sorun olması muhtemeldir, bu nedenle sorunun kaynağını bulmak, bunun üstesinden gelmek için önemlidir.

Mann, günlük yaşamınızı etkiliyorsa terapiyi denemenizi ve doktorunuza görünmenizi önerir: “Terapi, stresin daha derindeki nedenlerini ve donma modu gibi neden olduğu semptomları anlamada gerçekten yararlı olabilir. Eğitimli bir terapist, sorunu neyin tetiklediğini anlamanıza yardımcı olabilir ve beyninizi normale döndürmek için size araç ve teknikler sağlayabilir. güvenli ve köklü bir yerdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir