İsrail, Filistin çadırlarının bulunduğu bölgeyi bombaladı: 25 kişi öldü

İsrail tankları Refah'ın batısındaki El Mavasi bölgesine top mermileriyle saldırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Filistinlilerin çadırlarını bombalaması sonucu 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 50 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

Görgü tanıkları ayrıca İsrail ordusuna ait tankların Mevasi bölgesinde Filistin çadırlarının bulunduğu bölgeleri bombaladığını ve çadırlarda yangın çıktığını bildirdi.

Han Yunus ve Refah şehirlerine kadar uzanan Mevasi bölgesi, İsrail ordusunun Filistinlilerin göçe zorlanmasını istediği “güvenli bölgeler” arasında yer alıyordu.

İki bölgeye ayrılan Mevasi'nin Han Yunus'taki kısmı şehrin güneybatısında kalır ve Deir el-Belah civarına kadar uzanır.

İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen Refah'ı bombalamaya devam ediyor.

BM yargı organı UAD, 24 Mayıs'ta aldığı ihtiyati kararlarda, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurması, insani yardımları engellememesi ve BM yetkililerinin suçlarını araştırmak üzere Gazze'ye girmesine izin vermesi gerektiğine hükmetti.

İsrail ordusunun, Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı ve daha önce “güvenli” ilan ettiği Mevasi'deki çadırlara 28 Mayıs'ta düzenlediği saldırıda 21 kişi ölmüş, 64 kişi de yaralanmıştı.

Refah Belediye Başkanı Sufi, şehrin İsrail askeri operasyon alanına dönüştüğünü söyledi

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrinin Belediye Başkanı Ahmed es-Sufi, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Ebubekir es-Sıddık Caddesi'ndeki evler ile şehrin batı kesimindeki tüm konutları yıktığını söyledi. .

Sufi, şunları söyledi: “Askeri operasyonun devam etmesi, geçişlerin kapatılması ve gıda malzemelerinin girişinin engellenmesi nedeniyle Refah'ta gerçek bir insani felaket yaşanıyor.” dedi.

Refah'ta faaliyet gösteren herhangi bir hastane veya sağlık merkezinin bulunmadığını kaydeden Sufi, insani ve sağlık koşullarının kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Refah belediye başkanı, yerinden edilen ve şehre ulaşmak zorunda kalan Filistinlilerin kasıtlı olarak hedef alındığını ve çadırlarının bombalanıp öldürüldüğünü ekledi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 431 Filistinli öldü, 85 bin 653 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Salgın hastalık riski

Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, sokaklarda biriken atıkların ve kanalizasyonun taşması nedeniyle Gazze ve kuzey kentlerinde hastalık ve özellikle salgın riskinin arttığı uyarısında bulundu.

Ebu Safiye, “Kıtlık nedeniyle insanların bağışıklık sistemleri zayıfladı. Bu da hepatit ve bağırsak enfeksiyonları başta olmak üzere hastalıkların ve salgın hastalıkların yayılmasını hızlandırıyor.” dedi.

Dünyaya seslenen Ebu Safiye, “Sınır kapılarının açılması, Gazze'ye insani yardım girişinin sağlanması ve kurtarılabilecek tüm insanların kurtarılması için İsrail'e baskı ve müdahale” çağrısında bulundu.


Gazze'deki 36 hastaneden 17'si kısmi hizmet veriyor

Gazze'deki 36 hastaneden 17'sinin kısmi hizmet verebildiği, bunların 3'ünün Gazze'nin kuzeyinde, 7'sinin Gazze'nin merkezinde, 3'ünün Deir el Belah'ta ve 4'ünün de Han Yunus bölgelerinde yer aldığı belirtildi. Refah'ta aktif bir hastane bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir